Android SDK ve Eclipse Kurulumu ( Resimli Anlatım)

Yazar: Shakedown   Tarih : 14 Ağustos 2011   Kategori: Android Dökümanlar

Daha önce Android uygulama geliştirme ile uğraşmadınız veAndroid uygulamaları yazmak mı istiyorsunuz?

Bu yazımızda Android uygulama geliştirmeye başlamak isteyenler için ilk adım olan Android SDK ve Eclipse kurulumlarını resimlerle detaylı bir şekilde anlatacağınız…Android uygulamaları yazmada standart olarak kullanılan derleyici (program) Eclipse‘dir. Bu sebeple önce Eclipse derleyicisini yandaki adresten indirip, normal bir şekilde kuruyoruz:http://www.eclipse.org/downloads/

Android uygulamalarını Eclipse üzerinde Java programlama dili ile yazacağımız için öncelikle Java’nın JRE ve JDK eklentilerini indirmemiz gerekiyor. Java’nın kendiwebsitesinden yani yandaki linkten bu eklentileri direk olarak indirebilirsiniz:http://java.sun.com/javase/downloads/index.jsp

 

JRE ve JDK eklentilerini indirip, kurulumlarını yaptıktan sonra artık Eclipse derleyicimiz artık çalışabilir hale geldi. Şimdi ise Eclipse derleyicisinde Android uygulamalarıyazacağımız için Android SDK ve Android ADT eklentilerinin kurulumlarını yapacağız.

 

Android SDK 2.3‘ü yandaki linkten direk olarak indirebilirsiniz:http://apps.gelecekonline.com/android-sdk2.3.zip

 

veya

 

Android SDK’nın son sürümü olan Android SDK 3.1‘i yandaki linkten indirebilirsiniz:http://developer.android.com/sdk/index.html

 

İndirdiğimiz .zip dosyasının içindeki dosyaları Masaüstümüze çıkardıktan sonra Eclipse derleyicisini çalıştırıyoruz. Sıra Android ADT eklentisini yüklemeye geldi. Yukarıdaki menüde yer alan Help – Software Updates sekmesine tıklıyoruz.

 

Karşımıza çıkan pencereden Add Site‘ye tıklıyoruz. Karşımıza çıkan site ekleme alanındaName kısmına istediğimiz birşeyi yazıyoruz, Location kısmına ise: http://dl-ssl.google.com/android/eclipse/ yazıyoruz.

 

Karşımıza çıkan ekrandan Developer Tools‘u seçiyoruz ve yüklemenin bitmesini bekliyoruz.

Yükleme bittikten sonra Eclipse’deki ayarların etkin olabilmesi için Eclipse’yi yeniden başlatıyoruz.

Şimdi sıra geldi, indirip Masaüstüne çıkarttığımız Android 2.3 SDK‘yı Eclipse’ye göstermeye. Eclipse’deki yukarıdaki menüden Window – Preferences ‘a giriyoruz.

 

Resimde gördüğünüz gibi soldan Android sekmesine tıklıyoruz ve Browse‘ye tıklayarakMasaüstüne çıkarttığımız Android SDK klasörünü hedef olarak gösterip Apply‘a basarak onaylıyoruz.

 

Artık Android SDK ve diğer tüm eklentileri Eclipse’ye entegre ettik. Yapmamız gereken tek birşey kaldı.

 

Eclipse’de yukardaki menüden Windows – Android SDK and AVD Manager‘i açıp,Available Packages‘a tıklıyoruz. Karşımıza yüklememiz gereken Google Android APIpaketleri çıkıyor.

Burdan Android 2.3 API‘yi seçerek, Install Selected‘a basıyoruz ve API’nin yüklenmesini bekliyoruz.

 

Yüklemeler bittikten sonra artık Android Uygulama Geliştirme‘ye başlayabiliriz.

 

Yeni Android Projesi nasıl yapılır bir de ona bakalım: Eclipse‘de sol üstteki menüdenFile – New – Other – Android Project‘i seçiyoruz. Yukarıdaki yeşil üçgen işaretine basarak Android Emulatorümüzü test edebiliriz. Android Emulator yardımıyla, Android işletim sistemine sahip bir telefona sahip olmasanız bile yazdığınız uygulamaları test edebilirsiniz.

 

Android Emulatorün nasıl birşey olduğuna dair resmi aşağıda görebilirsiniz:

 

 

 

Herkese kolay gelsin :)

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Move2SD Enabler: Uygulamaları SD Karta Taşımanın En Kolay Yolu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler
Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış!

Yorum yapmak ister misin?


Sponsor Reklamları

minecraft indir 3D Oyunlar reklam reklam


Benzer YazılarBağlantılar

LetsgomobileAşağıdaki yazı, Android Dökümanlar kategorisine yazılmış.


Android Market‘in gelişmesiyle ve eğlence kategorisindeki uygulamaların artmasıyla Android telefonlarımızdaki dahili hafıza, uygulama boyutları ve önbelleği için yeterli gelmemeye başladı. Açık kaynak ...