-


Reklamı Kapat

Android 4.2 ile Gelen Yeni Özellikler

Google, Android 4.2 Jelly Bean işletim sistemini tanıtarak sürümünün bünyesinde bulundurduğu yeni özellikleri kullanıcıların beğenisine sundu. Söz konusu sürüm başlı başına yeni bir sürüm olmamakla birlikte gelişmiş ve iyileştirilmiş bir yazılım olarak karşımıza çıkıyor.

4.2 Jelly Bean ile Gelen Yenilikler

Yenilenen Nexus 7′nin yanı sıra LG tarafından üretilen akıllı telefon Nexus 4 ve Samsung tarafından üretilen tablet Nexus 10 tanıtılırken cihazlar ile birlikte gelen Android 4.2 Jelly Bean’de ilk defa görücüye çıkmış oldu.

Android 4.2 Jelly Bean İle Gelen Yenilikler Ve Özellikler

Android 4.2 Jelly Bean

Android 4.2 Jelly Bean

İşte Android 4.2 Jelly Bean İle Gelen Yenilikler…

1-Çoklu Kullanıcı Hesabı Özelliği

Bu güne kadar Windows İşletim Sisteminde gördüğümüz Çoklu Kullanıcı Hesabı sistemi Android 4.2 sürümü ile Mobil İşletim Sistemlerine de uygulanmaya başlandı.

Kendi içerisinde özelleştirilebilir olan çoklu kullanıcı hesapları sayesinde her hesap için ayrı özellikler, temalar, Widget destekleri sağlamanız mümkün oluyor.

Farklı hesaplarda aynı ya da farklı oyunları oynayabiliyor, hesaba göre rekorları ve bölümleri ayrı ayrı tutabiliyorsunuz.

Elbette ki bu işlem cihazı kullanma açısından oldukça büyük bir artı olacaktır. Ancak bu kadar detaylı hesap barındırma işlemleri Tablet PC ve Akıllı Telefon modellerinde nasıl bir performansta kullanılabilir o da bekleyerek görebileceğimiz bir durum halini aldı.

 

Çoklu Kullanıcı Hesabı Özelliği

Çoklu Kullanıcı Hesabı Özelliği

2-Photo Sphere Özelliği

Android 4.2 Jelly Bean İşletim Sistemi ile birlikte Fotoğraf Çekimleri için Panorama özelliğinin geleceğini zaten biliyorduk. Ancak Google firması bu alandaki çalışmasını bir adım daha ileriye taşımış.

Normalde sağa ya da sola yönelik yapılan panorama çekinler Photo Sphere Uygulaması sayesinde aşağı ya da yukarıya da olacak şekilde yön kazanmış durumda. Bu durumda çekim sırasında daha fazla alanı kaydedebilmemize imkân tanımış oluyor.

 

Android 4.2 Panorama Çekim Özelliği

Android 4.2 Panorama Çekim Özelliği

3-Gesture Typing Özelliği

Swype Klavye ismi ile bilinen ve Gesture Search adı altında Google Play Store üzerinden uzun süredir indirilebilir olan yeni klavye uygulaması Android 4.2 İşletim Sistemi ile birlikte cihaza ekli olarak gelmeye başladı.

Bu klavye sistemi ile elinizi ekrandan hiç kaldırmadan harfler arasında gezinerek yazım yapmanız mümkün hale gelmiş oluyor. Ayrıca çevrimiçi olmanıza gerek olmadan sesli dikte özelliğine de sahip durumda.

 

Android 4.2 İşletim Sistemi Gesture Typing

Android 4.2 İşletim Sistemi Gesture Typing

4-Google Now Özelliği

Android 4.1 sürümü ile hayatımıza giren Google Now Android 4.2 İşletim Sisteminde biraz daha geliştirilmiş ve Stabil hala getirilmiş durumda. Bir anlamda Sanal Asistan halini alan Google Now sistemi takvim, Gmail ve daha birçok sistemi bir araya getirerek size her konuda yardımcı olmayı amaçlıyor.

 

Android 4.2 Google Now

Android 4.2 Google Now

5-Google Search Özelliği

Google Search yani Arama sistemi artık Google Knowledge Graph veri tabanı üzerinden aramaları yapıp verileri çekiyor. Bu sayede de hem daha hızlı arama yapmış oluyor hem de bilgilere daha kesin şekilde ulaşıyor.

Sistem Gmail gibi bağlı sistemleri de aramaya dahil ederken uyumlu olarak gelen uygulamalar sayesinde işlemleri çok daha hızlı ve doğru yapabilmenize imkân sağlamış oluyor.

 

Android 4.2 Google Search Özelliği

Android 4.2 Google Search Özelliği

6-Kablosuz Görüntü Aktarımı Özelliği

Daha önceleri MHL portu başta olmak üzere HTML, DLNA gibi çeşitli görüntü aktarım araçlarını destekleyen Android İşletim Sistemi yeni sürüm ile birlikte Miracast Sertifikasyonu da alabilir hala getirildi.

Intel Wireless Display teknolojine oldukça benzer bir yapıda çalışan Miracast sistemi kablosuz olarak hızlı ve kolay bir şekilde görüntü aktarımı yapılmasına imkân sağlıyor.

Samsung Galaxy S3 ve LG Optimus G modellerinde bu sertifikasyon daha önce alınmış ve kullanılmıştı.Bu noktada bu özelliği kullanabilmek için karşı taraftaki görüntü alıcı cihazda da Miracast Adaptör kitinin olması gerekiyor. Aksi durumda veri aktarımını başarıya ulaştırmanız mümkün olmuyor.

 

Android 4.2 Miracast Sertifikası Aldı

Android 4.2 Miracast Sertifikası Aldı

7-Artan Hız ve Yenilenen Galeri

Android 4.1 Jelly Bean sürümü ile artan İşletim Sistemi Hızı bu sürümde biraz daha iyileştirilmiş durumda. Project Butter sayesinde 60 FPS hıza ulaşmayı başaran Android 4.2 sürümü bir anlamda daha hızlı bir Akıllı Cihaz Deneyimi almanızı sağlıyor.Ayrıca Android 4.2 sürümü ile birlikte galeri sayfalarında da bazı düzenlemeler yapılmış durumda.

KISACA ÖZETLEMEK GEREKİRSE;

Android 4.2 Jelly Bean sürümü oldukça başarılı bir güncelleme gibi görünüyor. Batarya ve Hız alanında yapılan yenilemeler cihazları biraz daha iyileştirecektir.

Çoklu Kullanıcı Hesabı ise cihazların izin vermesi ve sıkıntı yaratmaması durumun da özellikle Tablet PC modelleri için kurtarıcı bir rol üstlenecektir.

Bir önceki yazımız olan ARCHOS 80 Cobalt Android Tablet Özellikleri başlıklı makalemizde android, android tablet ve Archos hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Konular

Murat Dalkılıç Galaxy S6’yı Sizin İçin Keşfetti!

Murat Dalkılıç Galaxy S6’yı Sizin İçin Keşfetti!

Murat Dalkılıç, Barcelona’da gerçekleşen görkemli Samsung Galaxy S6 lansmanına gitti.  Yaşadığı eğlenceli anları, inanılmaz deneyimleri...

Samsung Galaxy S5 Lollipop Güncellemesi Başladı.

Samsung Galaxy S5 Lollipop Güncellemesi Başladı.

Ülkemizdeki Galaxy S5 kullanıcıları, Notе 3 ve Galaxy S4’e gelen Android Lolliрoр güncеllеmеlеriylе ‘bize neden...

Android 5.0 Lollipop Ne Zaman Çıkacak?

Android 5.0 Lollipop Ne Zaman Çıkacak?

Google etkinliğinde beta aşamasında duyurulan Android L’nin tam sürümü resmen çıktı. Android L diye anılan...

Samsung Galaxy Note 4 Özellikleri

Samsung Galaxy Note 4 Özellikleri

İlk Note çıktığında kullanılmasının zorluğundan dolayı eleştirilere hedef olsa da Samsung, iPhone’un 5,5 inç üretim...

Samsung Galaxy S5 Kullanıcılarına ayar önerisi

Samsung Galaxy S5 Kullanıcılarına ayar önerisi

Yeni bir Samsung Galaxy S5 aldınız.Kullanıcı arayüzleri ve yazılım özellikleri itibariyle yüzlerce seçenek sizlere sunuluyor....

Yukarı
Aşağıdaki yazı, Android Oyunlar kategorisine yazılmış.
clash-of-clans-apk-indir


İlk hеdеfin Аkdеniz оlmаѕа dа ѕеndеn dе güzеl bаşаrılаr bеkliyоruz! Bаrbаrlаr, büyüсülеr vе dаhа birçоk fаrklı birimdеn оluşаn bir оrdu ...

Android Haber ve Uygulama Merkezi | Teknoloji Haberleri | Apk indir


DMCA.com